Jste zaměstnavatel a potřebujete připravit pracovní smlouvu pro nového zaměstnance či manažera? Řešíte ve firmě agenturní zaměstnávání, ale nejste si jistí, jak vše zařídit v souladu se zákonem? Nejste si jistí, jaké předpisy týkající se BOZP se vztahují na vaši firmu?
Nebo jste zaměstnanec a domníváte se, že jste neoprávněně dostali výpověď? Nemáte stejné podmínky jako vaši kolegové na srovnatelné pozici?
Naši právníci mají bohaté zkušenosti a hluboké znalosti v oblasti pracovního práva.
Poskytujeme kompletní právní poradenství od přípravy smluv a vnitřních předpisů až po řešení problémů.
Každý případ řešíme s maximální péčí a přizpůsobujeme se potřebám klienta.
Připravujeme tyto smlouvy na míru každému klientovi a současně upozorňujeme na možná úskalí, která každá ze smluv přináší:
Pracovní smlouva musí obsahovat alespoň druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Doporučuje se rovněž zahrnout pracovní dobu, mzdu a další podmínky zaměstnání. Samozřejmostí je identifikace stran.
Manažerská smlouva by měla obsahovat popis výkonu funkce, podmínky odměňování, délku funkčního období, odpovědnost a povinnosti manažera a podmínky pro ukončení smlouvy.
Pracovní smlouva je standardní formou zaměstnání s pravidelnou pracovní dobou a právy zaměstnance. Dohoda o provedení práce (DPP) je určena pro krátkodobé a jednorázové práce s maximálním rozsahem 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, a neobsahuje stejná práva a ochranu jako pracovní smlouva.
Konkurenční doložka je dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, která omezuje zaměstnance v určité činnosti po skončení pracovního poměru. Může být použita, pokud je to nezbytné k ochraně oprávněných zájmů zaměstnavatele a zaměstnanci je poskytnuta přiměřená kompenzace.
Pracovní poměr může být ukončen dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele, okamžitým zrušením pracovního poměru, zrušením ve zkušební době nebo uplynutím sjednané doby u pracovního poměru na dobu určitou.
Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo náhradu mzdy do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, nebo pokud je zaměstnanec ohrožen na zdraví či životě a zaměstnavatel situaci neřeší.
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci, provádět pravidelná školení BOZP, poskytovat ochranné pomůcky a zajistit, aby pracovní prostředí bylo bezpečné a zdraví neohrožující.
Zaměstnanec by měl okamžitě informovat zaměstnavatele. Zaměstnavatel je povinen zajistit první pomoc, nahlásit úraz nebo nemoc příslušnému orgánu a vyplnit záznam o úrazu. Zaměstnanec má nárok na odškodnění (za splnění zákonem přesně stanovených podmínek).
Jedním z hnacích motorů lidské existence je snaha přežít a současně v co největší míře uspokojit veškeré své potřeby, to vše prostřednictvím výkonu konkrétních pracovních činností, prostřednictvím ...
Práce na dálku neboli home office nebo také homeworking se jako flexibilní způsob výkonu práce rozšířil především v době pandemie. S narůstající popularitou bylo nutné adekvátně vymezit ...
Poslanecká sněmovna dne 12. září 2023 schválila dlouho očekávanou novelu zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jako „zákoník práce“ nebo „ZP“), která jí byla vrácena Senátem. ...
Od doby, kdy Nejvyšší soud České republiky (v tomto článku jen „Nejvyšší soud“) vyvedl právní praxi z omylu, když vyložil, že ustanovení § 310 odst. ...
Dne 7. 4. 2020 vydal Nejvyšší soud České republiky (dále jen „NS“) usnesení pod sp. zn. 21 Cdo 3992/2019, kterým odmítl dovolání zaměstnavatele proti rozsudku ...
Dne 17. 6. 2020 byla po schválení Poslaneckou sněmovnou a Senátem předložena novela zákoníku práce (původní sněmovní tisk č. 689) prezidentovi k podpisu a ten ji ...
Práce z domova může být vítanou alternativou k běžnému způsobu výkonu zaměstnání, a to jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Zaměstnanec si může přizpůsobit pracovní ...
Tzv. anonymní odborové organizace přináší v praxi řadu třecích ploch a problémů spojených s výkladem zákonné úpravy několika aspektů vztahu zaměstnavatel – odborová organizace. Česká ...
Tento článek reaguje na aktuální usnesení Ústavního soudu České republiky (dále jen „Ústavní soud“) vydané dne 6. 11. 2019 pod sp. zn. II. ÚS 1316/19. ...
Projekt „Kreativní vouchery Advokátní kancelář Vych & Partners, s.r.o“ byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a MK.
S kanceláří JUDr. Vycha spolupracujeme více než 10 let. Na této kanceláři oceňuji zejména rychlost reakce na jednotlivá zadání, jsou profesionální, dostanu požadovanou odpověď, posudek či návrh ve velmi rozumném čase. Nedělají chyby, tudíž šetří můj čas a téměř nemusím přemýšlet, jestli na nějakou možnou „okolnost“ nezapomněli. Mám zkušenosti s několika advokátními kancelářemi, včetně těch z „mezinárodně“ působících společností. Hodnocení i v porovnání s těmito kancelářemi je velmi vysoké.
Radka Středová, M.D., jednatelka společnosti
Děkujeme za návštěvu našich stránek.
Pokud nechcete přijít o žádné dění v naší kanceláři, dovolujeme si Vám nabídnout přihlášení k odběru aktualit. Stačí vyplnit Váš e-mail.