Víte, jak se jednoduše stát milionářem? Být miliardářem a koupit si letadlo… Oblíbený vtip často není daleko od pravdy. Letadlo je ekonomicky náročné na provoz a ne každému se vyplatí. Jeho koupě je navíc komplexní proces, který vyžaduje pečlivou přípravu, znalost právních aspektů a různých druhů smluv. Přečtěte si, na co všechno si při koupi letadla, soukromého tryskáče nebo helikoptéry dát pozor.
Začněte důkladnou kontrolou
Hledání ideálního letadla může být náročné – musíte zvážit jeho technický stav, nálet, vybavení a provozní náklady. Celý proces navíc často doprovází emoce a radost při první prohlídce, a proto je dobré mít po ruce někoho, kdo bude jednat racionálně.
Já určitě doručuji využít služby kvalifikovaného leteckého brokera, který bude pracovat jen pro vás. Pomůže vám najít vhodné letadlo a vysvětlí jeho výhody i nevýhody.
Máte vybráno? Výborně. Než zahájíte nákup, je nutné provést důkladnou due diligence. Tato kontrola zahrnuje prověření technického stavu letadla, jeho historie, předchozích škod a oprav, stejně jako legálnosti, úplnosti a správnosti všech dokumentů potřebných pro provoz letadla a jeho zápis do leteckého rejstříku země, kde bude registrováno.
Mějte také na paměti, že letecké předpisy se v jednotlivých zemích liší, a to například s ohledem na zemi původu letadla a sankce uvalené na ruské stroje. Letadlo, které registrujete v Rakousku, může být problém zapsat v České republice.
Je rozumné zajistit si služby odborníků, kteří mohou posoudit technický stav letadla a poskytnout poradenství při jeho hodnocení. Naši advokáti rádi dohlédnou na zajištění právní čistoty letadla.
Jakou smlouvu můžete uzavřít
Při koupi letadla či helikoptéry se můžete setkat s několika druhy smluv. Každá má specifické podmínky a jen pečlivé sestavení smlouvy zajistí hladký průběh transakce a ochranu vašich zájmů.
Kupní smlouva
Základní dokument, který specifikuje podmínky prodeje, popis letadla, kupní cenu a platby, je kupní smlouva. Měla by obsahovat doložky o zárukách a mechanismu předání letadla a upravovat situace, kdy pro právní či technické vady může kupující letadlo nepřevzít či vrátit zpět prodávajícímu. Často jsou sjednány odkládací podmínky, které musí být splněny, aby prodávající musel letadlo odevzdat a kupující převzít. Běžně se také sepisuje tzv. bill of sale, což je dokument, který dokládá převod vlastnictví k letadlu a slouží jako podklad pro zápis letadla do příslušného leteckého rejstříku.
Smlouva o prověření (due diligence agreement)
Tato smlouva umožňuje kupujícímu provést nezbytné inspekce a prověření letadla bez závazku koupě, pokud se objeví zásadní problémy.
Smlouva o zpětném pronájmu (leaseback agreement)
Kupující často nefinancuje nákup letadla z vlastních prostředků. V takovém případě letadlo kupuje financující subjekt, například banka nebo leasingová společnost. Mezi kupujícím a finanční institucí je pak uzavřena smlouva o zpětném pronájmu, na jejímž základě kupující letadlo využívá a zajišťuje jeho údržbu.
Zástavní smlouva
Zástavní smlouvu připravujeme v situaci, kdy finanční instituce nebude vlastníkem letadla, ale kupujícímu poskytne na jeho nákup úvěr. Splacení úvěru si banka zajistí zástavou financovaného letadla nebo jiného majetku.
Smlouva o zprostředkování
Koupě letadla je specifický proces, který vyžaduje detailní znalost trhu. Velice často je vhodné pověřit zprostředkovatele (brokera), který se na trhu s letadly, zejména s těmi olétanými, dobře orientuje. Broker za sjednanou provizi letadlo vyhledá a zajistí dohled nad celou transakcí.
Co musí smlouva obsahovat
Každá smlouva musí podrobně specifikovat veškeré náležitosti. Co se nesmí opomenout?
- Identifikace letadla – výrobní číslo, model, rok výroby.
- Cena a platební podmínky – včetně záloh a způsobu platby. Letadlo je často předmětem financování bankou prodávajícího, v kupní smlouvě se tak řeší podmínky výplaty úvěru na letadlo a jeho uvolnění k prodeji. Jistotu všech zúčastněných posílí složení peněz na kupní cenu do úschovy, ať už u specializované společnosti, nebo například u naší advokátní kanceláře.
- Předání letadla – kdy a kde bude letadlo předáno, podmínky předání.
- Záruky a odpovědnosti – jaké záruky vztahující se k technickému stavu a právnímu titulu prodávající poskytuje.
- Ujednání o odstoupení od smlouvy – podmínky, za kterých může kupující od smlouvy odstoupit.
Na co si při koupi letadla dát pozor
Při koupi letadla byste měli věnovat pozornost několika klíčovým aspektům, které mohou ovlivnit váš výběr a ušetřit vás nepříjemného překvapení.
Zajistěte si právo na důkladnou inspekci letadla, abyste odhalili všechny skryté vady. Ve smlouvě podrobně specifikujte, které vady jdou k tíži prodávajícího a které již ne. Pozor na korozi, která se u starších letadel objeví téměř vždy a je potřeba ji odstranit.
Prověřte všechny právní závazky spojené s letadlem, včetně leasingů a zástavních práv. Důležité je také ověřit, že letadlo splňuje všechny požadavky z hlediska provozuschopnosti a absolvovalo povinné technické prohlídky, kterých je u letadel mnoho.
Ujistěte se, že transakce splňuje všechny relevantní národní a mezinárodní letecké předpisy. Toto je v dnešní době významné například s ohledem na mezinárodní sankce uvalené na Rusko, jejich obyvatele a firmy v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem.
Vych & Partners vás provede celým procesem
Koupě soukromého tryskáče nebo helikoptéry je významnou investicí, která vyžaduje odborné právní poradenství. V Advokátní kanceláři Vych & Partners, s.r.o., nabízíme komplexní služby v oblasti leteckého práva – od due diligence a přípravy smluv ke koupi přes registraci letadla v leteckém rejstříku až po zastupování v soudních sporech.
Nedávno jsme pro naše klienty zajišťovali nákup private jetu ze zahraničí do České republiky. Podíleli jsme se také na koupi letadla z České republiky a jeho vývozu (přeletu) do Jižní Ameriky.
V obou případech jsme pro klienta provedli důkladnou revizi kupní smlouvy. Museli jsme podrobně upravit proces provedení předprodejní technické prohlídky, podmínky předání letounu a především podmínky vypořádání kupní ceny. Klientům jsme také pomohli s vyřízením formalit spojených se změnou vlastníka na Úřadu pro civilní letectví.
Díky našim zkušenostem a odbornosti bude vaše investice do tryskáče bezpečná a v souladu s platnými právními normami. Kontaktujte nás ještě dnes a zajistěte si klidný a bezproblémový průběh celé transakce.
JUDr. Ing. Jan Vych, advokát a partner